THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje velká ostuda! „Prcka Morouse“ jsem poprvé a naposledy slyšel na desce "Sender Of Thoughts" v roce 1995. Krom zvedeného coveru od tatíka Blackmora "Gates Of Babylon" (originál samozřejmě RAINBOW) tehdy nabídl pouze nepříliš invenční pokus o power metal amerického střihu, když veškeré záblesky instrumentálního solidna srážel na kolena zpěvák Kristian "Krille" Andrén svým odpudivým a upištěným falzetem. Sejde z očí, sejde z mysli…jenže to by byla velká chyba!
Skupina totiž, pouze o chloupek času později, vyměnila kvílivého Kristiána za shootera par excelence - Urbana Breeda a začaly se dít věci! Kontury stylu najednou rýsovala mnohem jistější rukou, s přitvrzením rozkvetla v melancholických barvách paleta nápadů, skvělý vokální projev, chlapácky drsný a ve výškách řezavý, posunul výraz celého souboru o několik tříd výš. Nejdéle od minulé desky "Undead" lahůdková záležitost pro všechny power-pozitivní notoriky.
Novinka jde ale ještě dál. Všechno důležité z minula zůstalo bezezbytku zachováno, přibyl však úžasný cit pro melodii. Skutečně, od úvodní "Sword Of Retribution" zařízne nepřipraveného posluchače hustý kytarový riff, z něhož na hony cítit ducha starých METAL CHURCH, Urban Breed cedí sloky přes zuby, aby refrén rozezpíval do první skvělé hymny. A právě mnohem větší variabilita hlasu je další jasnou výhrou. Pravda, občas vokál připomene nejlepší časy již zmiňovaných amerických kovotepců, občas nám jeho barva přinese pozdravy dávno zaniklých SANCTUARY (či dnešních pokračovatelů NEVERMORE, chcete-li), ale to jsou pouze záchvěvy, čili zpěvu skládám hold. U nástrojové perfekce se, myslím, nemá cenu zdržovat. Zajímají vás další hitové (v dobrém smyslu) mordy? No co třeba hned druhá, svižně sekaná titulní kompozice? Nebo třetí "Ethereal Soul", ponurá, valivě těžkotonážní skladba? Je to neuvěřitelné, ale takhle se dá pokračovat až k poslední, jedenácté "Don´t Pray For Me". Nepamatuji snad desku, kde by jakákoliv skladba byla potencionálním hitem, žádná jen do počtu. Bravo, pánové! Bravissimo!
Jestli se vám stýská po METAL CHURCH s Mikem Howem u mikrofonu (a tenhle reunion možná nezůstane jen zbožným přáním fanoušků!), případně netrpělivě stříháte metr, nemohouce se dočkat nové dávky nostalgie z pera mistrovských smutkotvůrců NEVERMORE, rozhodně zkuste omrknout zoubky pana „Morouse“. Dám ruku do ohně, že nebudete litovat!
Natlakovaný power metalový papiňák se skvělým vokálem a opravdu hitovými (v dobrém smyslu!) refrény. TAD MOROSE nám rostou před očima s každou další řadovou deskou. Jen tak dál, pánové!
9 / 10
Urban Breed
- zpěv
Christer Andersson
- kytary
Daniel Olsson
- klávesy, kytary
Anders Modd
- basa
Peter Morén
- bicí
1. Sword Of Retribution
2. Matters Of The Dark
3. Etheral Soul
4. I Know Your Name
5. In The Shadows
6. Another Way
7. New Clear Skies
8. Riding The Beast
9. Reason Of The Gost
10. The Devil's Finger
11. Don't Pray For Me
Matters Of The Dark (2002)
Undead (2000)
A Mended Rhyme (1997)
Paradigma (1996)
Sender Of Thoughts (1995)
Leaving The Past Behind (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 48:59
Produkce: TAD MOROSE
Mě se to líbí hodně. Kvalitní power metal... Jen chci ještě dodat, že U. Breed nazpíval i následující album (Modus Vivendi - 2003) a pak ho v kapele nahradil ex-Annihilator J.Comeau
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.